FIREWORKS 4 Tasarım Teknolojisi

 FIREWORKS 4 Tasarım Teknolojisi

Tasarımlar geleceğimizi aydınlatan bizlere ışık tutan fenerler gibidir. Tasarımsız bir hayat asla düşünülemez, tasarımlar hayatımızın bir çok noktasında yer almakta arabalarımızdan tutun , cep telefonlarımız, mobilyalarımız ve hatta gündelik kıyafetlerimize kadar tasarım teknolojisi kullanılmakta bu haberimizde sizlerle Fireworks 4 teknolojisini inceliyoruz.

Fireworks Adobe’nin çıkarmış olduğu bir tasarım yazılımı, programıdır. Geçen yıllar içerisinde gelişen yazılım mimarisiyle birlikte Fireworks mimarisi de gelişti ve en son 4. versiyonu ile bizlere sunuldu.

fireworks mimarisi

GENEL YAPISI

Macromedia Fireworks 4. Gerek arayüzleri, gerek menüleri ve gerekse sitenizde var olan diğer tasarımları oluştururken uğraştığınız rollover’ları, scriptleri, buton veya resimleri daha iyi ama daha küçük olsun diye verdiğiniz uğraşları ve daha nicelerini tek kalemde, bütün bunların uğraşılarından uzaklaştırıp, vakit kaybetmenizi önleyerek, yalnızca ayırmanız gereken tek vakit için yani “tasarım” için vakit ayırabilmenize olanak sağlayacaktır.

Fireworks 4, Dreamweaver, Photoshop, Freehang ve Flash ile tam bir uyum içerisinde çalışır. Fireworks kusursuz bir şekilde çalışan en iyi WYSIWYG (Wtah You See Is What You Get) yani sayfanızın herhangi bir tarayıcıda (Chrome, Explorer vs.) yayınlabacak halinin aynısını görmemizi sağlayan bir programdır.

DHTL sayfalarınızı oluşturmanıza yardım etmekle kalmıyor, kolay bir şekilde animasyonlar, javascript vb. yapabilmenize izin verip hem vektörel hemde bitmap dosyalar ile çalışabiliyor.

SYSTEM GEREKSİNİMLERİ (MİNİMUM)

Pc Bilgisayarlar İçin:

  • Intel Pentiun II processor
  • Win 98, Me ,2000, NT4
  • 64Mb Ram, 100 Mb boş disk alanı
  • CD-Rom, mouse, 800 x 600 çözünürlük

MAC Bilgisayarlar İçin:

  • Power Macintosh
  • System 8.6 veya daha üstü
  • 64Mb Ram, 100 Mb boş disk alanı
  • ATM 4.0+, 1024 x 768, mouse, CD-Rom

Fireworks 4’deki Yenilikler

Dreamweaver ile tam bir uyum içinde çalışır. Sürükle- Bırak mantığı ile çalışan Behaviors bölümü eklenmiştir. Eskiden javascriptlerle yapmaya çalışılan komplike alt menülerden oluşan pop-up menüleri kolaylıkla ve sitilli text efekleride uygulayarak yapabilirsiniz. İleri maskeleme, layer panelleri ve frames panelleri, export-import seçenekleri (Photoshop PSD export-import, Freehand 9 import, Director export, EPS import, WBMP import ve export vs.) Geliştirilmiş aletler, seçimli jpeg sıkıştırma seçenekleri, animasyon denetleyicisi, Html dialog kutusu, javascriptler, gelişmiş kayıt seçenekleri (.htm, html, .asp, .jsp, .php, .shtml, vs.) Gelişmiş metin işleme- düzenleme bölümü…

Fireworks mimarisi ile ilgili olarak sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Sizlerde bu tasarım mimarisini kullanarak tasarımlarınıza görsel zenginlikler katabilirsiniz.

Adobe Fireworks

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.