Tenis Nasıl Oynanır ?

 Tenis Nasıl Oynanır ?

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis, iki kişi veya ikişer kişilik gruplar halinde oynanır. Tenis oynayan kişiler ellerinde var olan raketler ile lastik olan bir topu karşıdaki rakibin kortuna atmaya çalışırlar, kurallar içinde en çok puanı toplayan kişi ya da takım oyunun kazananı olur. En güzel şekilde oynamak için ilk önce kuralları iyi incelensin diye Tenis Turnuvası Nedir, Nasıl Oynanır, Tenis Kuralları Nelerdir? yazısını oluşturduk.

Tenis Sporunda Puan

Top karşıda bulunan rakibin kortuna atıldıktan sonra;

  • Karşıda bulunan rakip topa vurmadan top kortun içinde 1’den daha fazla sekerse
  • Karşıda bulunan rakip topa vurmazsa
  • Karşıda bulunan rakip topa vurur ve file çarparak kendi kortuna düşerse
  • Karşıda bulunan rakip topa vurduğu halde kort dışına çıkarsa
  • Karşıda bulunan rakip topa vurduğunda top vücuduna değerse
  • Karşıda bulunan rakip topa vurduğunda raketine 1’den daha fazla değerse
  • Karşıda bulunan rakip topa vurduğundan raketi fileyi geçerse puan kaybı yaşanır.

Yeni başlayanlar daha geniş bir raket seçebilir, böylelikle topu ıskalama şansını azaltabilir. Tecrübeli oyuncular ise daha güçlü ve net vuruşlar yapabilmek için dar başlı raketleri tercih edebilirler.

Bugünlerde raketlerde kullanılan malzemeler kompozit gibi sentetik materyallerdir. Tahta ise çok fazla kullanılmazken old school sevenler için tercih edilebilir.

Genç oyuncular rahat taşıyabilmek için hafif raketleri seçebilir. Bu oyuncular güçlendikçe daha ağır raketleri kullanabilir.

Raketi tutuş şekliniz oyununuzu etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Vuruşlar arasında raketinizi gevşek tutmalısınız ancak vuruş yapacağınız anda raketi daha sıkı tutmalısınız.

SERVİS

Servis, oyunu başlatan vuruştur. Servis, topu yukarı fırlatarak rakip alana fileye temas etmeden göndermektir. Baş aşağısında ya da yukarısında servis vuruşu yapılabilir. Servis, oyuncunun hazırlanarak yaptığı ve rakibinin vuruşuna reaksiyon vermediği tek vuruştur.

Servis atmak özellikle yeni başlayan oyuncular için geliştirilmesi en zor tenis unsurlarından olsa da bir kere geliştirildi mi, oyuncular bunu kendi avantajlarına kullanabilirler. İleri oyuncular servisi bir hücum silahı olarak kullanabilirler. Bu yüzdendir ki profesyonel oyuncular genellikle kendi servis oyunlarını kazanırlar ve servis kılmak maç içerisinde çok önemli rol oynar.

Eğer servis esnasında topu rakip servis bölgesine atamazsanız bir şansınız daha olacaktır. İkinci kez aynı hatayı yaparsanız bu çift hata olur ve puan kaybedersiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.